Power Automate Desktop
Aplikacja Power Automate Desktop służąca do automatyzacji czynności wykonywanych lokalnie w różnych programach na komputerze. Struktura przepływów: przepływ główny, podprzepływy, podział kodu na logiczne fragmenty, wywoływanie oraz kończenie podprzepływów. Używanie akcji przepływu - wybieranie akcji z listy, wyszukiwanie akcji. Język używany w akcjach przepływu - Power Fx. Nagrywanie działań na ekranie za pomocą nagrywarki, edycja nagranych akcji. Akcje związane z przepływem sterowania: pętle, instrukcje warunkowe, oczekiwanie, zakończenie przepływu. Zmienne - przechowywanie danych akcji w zmiennych, przechowywanie tabel na listach, operacje na zmiennych pojedynczych oraz listach. Zmienne tworzone automatycznie w akcjach. Uruchamianie przepływów - w programie Power Automate Desktop, skrót na pulpicie, automatycznie za pomocą przepływu w chmurze.
Automatyzacja Programów
Automatyzacja dowolnego programu (np. programu księgowego SAP). Uruchamianie programu, logowanie się. Otwieranie określonych okien programu za pomocą akcji automatyzacji okna lub poszczególnych elementów okna. Sprawdzanie czy okno otworzyło się. Wprowadzanie żądanych danych do elementów okna programu (wypełnianie formularzy w oknie). Warunkowe wypełnianie okien (w zależności od różnych kryteriów). Użycie akcji do "klikania" na określone przyciski na oknie, rozwijanie list na oknach itp. w celu wywołania różnych operacji. Odczytywanie danych z elementów okna (pola tekstowe, listy) do zmiennych w celu późniejszego wykorzystania..
Automatyzacja Excel
Otwieranie programu Excel, otwieranie konkretnych plików, zapis do nowego pliku. Operacja na arkuszach Excela ? dodawanie, kopiowanie i usuwanie arkuszy, przełączanie się pomiędzy arkuszami. Zaznaczanie pojedynczych komórek oraz obszarów w Excelu w celu wykonania na nich operacji. Filtrowanie oraz sortowanie danych na tabelach. Kopiowanie danych do oraz ze schowka. Pobieranie danych z tabel Excela do zmiennych w celu wykorzystania w innych akcjach przepływu. Wstawianie danych do tabel ze zmiennych (dane pochodzące z innych programów). Wstawianie nowych wierszy i kolumn. Operacja na formułach w Excelu (odczytywanie oraz kopiowanie formuł). Uruchamianie makr Excela. Użycie opcji Znajdź oraz Zamień na danych w arkuszach. Zmiana kolorów komórek.
Automatyzacja Przeglądarki
Automatyzacja systemów opartych o przeglądarkę. Otwieranie przeglądarki z konkretnym adresem. Logowanie się do programu (użytkownik, hasło). Otwieranie określonych okien w przeglądarce za pomocą akcji automatyzacji okna lub poszczególnych elementów okna. Sprawdzanie czy okno otworzyło się. Wprowadzanie żądanych danych do elementów okna programu w przeglądarce (wypełnianie formularzy). Warunkowe wypełnianie okien (w zależności od różnych kryteriów). Użycie akcji do "klikania" na określone przyciski na oknie, rozwijanie list na oknach itp. w celu wywołania różnych operacji. Odczytywanie danych z elementów okna (pola tekstowe, listy) do zmiennych w celu późniejszego wykorzystania. Zamykanie przeglądarki.
Operacje Systemowe
Operacja na plikach i folderach ? sprawdzanie istnienia folderów oraz konkretnych plików. Tworzenie, usuwanie, opróżnianie folderu, zmiana nazwy folderu. Pobieranie listy plików w folderze. Kopiowanie, usuwanie, zmiana nazwy pliku. Czekanie aż plik pojawi się w folderze. Czytanie i zapisywanie do plików tekstowych i CSV (z użyciem zmiennych). Tworzenie plików skompresowanych (ZIP), rozpakowywanie plików ZIP. Uruchamianie skryptów systemowych (np. VB Script). Odczyt i zapis zmiennych środowiskowych Windows. Obsługa drukarki (wydruki), zmiana drukarki aktywnej, wylogowanie użytkownika, zamknięcie systemu Windows. Wysyłanie sekwencji klawiszy, reagowanie na położenie kursora myszki w określonym obszarze.
Inne Zagadnienia
Elementy interfejsu użytkownika ? wyświetlanie okien dialogowych z komunikatem, tworzenie okien do wprowadzania danych (dane tekstowe, liczby, daty, listy rozwijalne, pliki) w celu wykorzystania w innych akcjach. Akcje związane z operacjami na dokumentach Word ? uruchamianie, czytanie danych z dokumentu, zapis danych do dokumentu (teksty oraz obrazy). Akcje związane z operacjami na programie Outlook ? pobieranie listy określonych wiadomości, odczyt treści wiadomości, tworzenie i wysyłanie nowych wiadomości. Automatyczna konstrukcja zadania (treść, wykonawcy, daty, opisy, kolory). Użycie akcji operujących na tekście (szukanie tekstu, łączenie i dzielenie tekstów, zamiana, zmiana wielkości liter). Użycie akcji operujących na datach (data dzisiejsza, dodawanie oraz odejmowanie od daty). Operacje na plikach PDF (wyodrębnianie danych z PDF, scalanie plików PDF).